güzellik merkezi

jinekoloji.net

Jinekoloji ve Kadın Sağlığı Bilgileri Sitesi

site kullanıcıları: uyarıyı okuyunuzSiteyi ana sayfanız yapın


 

ADENOMYOZİS (endometriozis interna)

Adenomiyozis endometriozis hastalığının bir çeşidi olarak görülebilir. Aynen endometriyozis hastalığında olduğu gibi rahim iç tabakası hücreleri bulunmaları gereken yerden farklı bir yerde bulunmakta ve her adet kanaması döneminde bu bölgede faaliyet göstermektedir. Adenomyoziste rahim iç tabakası hücreleri rahimin kas tabakası içinde yerleşmişlerdir.

Genellikle çok sayıda doğum yapmış kadınlarda ortaya çıkan bu hastalıkta adenomiyozisin yoğunluğuna göre değişmek üzere temel iki belirti rahim kaslarının kasılma işlevlerinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan adet kanaması miktarında artış ve adet kanamasının aynen endometrioziste olduğu gibi ağrılı olmasıdır.

Adenomyozis hastalığının kesin tanısı genellikle rahimin alınması sonrasında patoloji uzmanının incelemesi sonunda konur.

Adenomyozis kansere dönüşme ihtimali olan bir hastalık olmadığından adenomyozisten şüphelenilen durumlarda mutlaka ameliyat gerekli değildir ve öncelikle ağrı kesici-iltihap giderici ilaçlarla tedavi gerçekleştirilmeye çalışılır. Belirtilerin çok şiddetli olduğu durumlarda rahimin alınmasıyla şifa sağlanır.