jinekoloji.net

Kadın Sağlığı Arama Motoru

Doğru arama yapın, aradığınızı bulun...

jinekoloji.net Dr.Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmıştır.
       
       

Dikkat: Aşağıdaki yazının tüm hakları basılı yayın olarak saklıdır (© 28 Gün / Kadın Olmak-2003). Yazıyı veya yazının herhangi bir kısmını herhangi bir iletişim ortamında (internet, basın veya yerel ortamlar) kullanmadan önce Dr. Kağan Kocatepe'den izin almanız önerilir. Aksi durumlar 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na muhalefet anlamına gelir.

GEBELİK MUAYENELERİNİN SEYRİ

Dikkat: Gebelik muayeneleri esnasında izlenen yol doktordan doktora, aynı doktorda bir anne adayından diğerine, aynı anne adayında bir gebelikten diğer gebeliğe önemli farklılıklar gösterebilir. Bu farklılığın nedeni doktorların eğitim aldığı ekollerin farklı olması, gebelik seyrinin bir anne adayından diğerine farklılık gösterebilmesi ve hatta aynı anne adayında bir gebelikten diğerine değişebilmesidir.

Her doktorun amacı aynıdır: doğal süreçlere minimal müdahale ile anne adayının sağlıklı, konforlu ve keyifli bir gebelik dönemi geçirmesini, güzel bir doğum yapabilmesini ve anne adaylığından anneliğe "yumuşak" bir geçişi gerçekleştirebilmesi için tıbbi desteği sağlamak.

Burada yazarın (Dr. Kağan Kocatepe) kendi görüşleri yer almaktadır.

Bu yazıyı okudunuz mu? İyi bir gebelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek doğurmak>>

Gebelik muayenelerinin genel amaçları

TEMEL AMAÇ

Anne adayı (ve baba adayı) ile doktor arasındaki psikolojik bağın oluşturulması

Bir görüşmeden diğerine anne adayının gebelikten ve doğumdan beklentileri giderek netlik kazanır. Aile ile doktor arasındaki "sıcak bağ" gebeliğin ve doğumun seyrini olumlu etkiler. Düzenli gebelik takiplerine gitmenizin size sağlayacağı yararlardan belki de en önemlisi budur: Doktorunuzla bir güven ortamı oluşturmak. Doktorunuz sizin soracağınız her soruya yanıt verebilecek durumda olmalı, siz de doktorunuza güvenerek onun önerilerine uyacak durumda olmalısınız.

  • Eğer doktorunuzun size söylediklerini ve önerdiklerini şüpheyle karşılıyor ve bunları teyid ettirme ihtiyacı duyuyorsanız bu, sizin olayları aşırı analiz etme alışkanlığınızla ilgili olabileceği gibi, doktorunuzla aranızdaki temel bağın kurulamamış olmasından da kaynaklanıyor olabilir.
  • Doktorunuza herhangi bir soruyu sormaktan çekiniyorsanız bu sizin çekingen tavrınızdan kaynaklanabileceği gibi, doktorunuzun sizin "basit" sorularınıza cevap veremeyecek kadar "meşgul" izlenimi vermesinden kaynaklanıyor olabilir. Her durumda bu hatalı ve düzeltilmesi gereken bir durumdur. Hiçbir doktor bir anne adayına ister muayenede, isterse telefonda bir sorusuna cevap veremeyecek kadar meşgul değildir, olsa olsa belki siz onu telefonda aradığınızda size belli bir süre sonra tekrar aramanızı önerir. Gebelik olgusunu ve kendinizi anlayabilmek için bol bol soru sorun... Unutmayın: gebelik.org sitesinin omurgasını anne adaylarının sorduğu sorular oluşturmaktadır ve bazı soruların cevaplarını bulmak için birkaç gün araştırma yapılmakmak zorunda kalınmıştır.

TIBBİ HEDEFLER

Gebelikte muhtemel risk faktörlerinin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması>> Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

Anne adayının sağlık durumunun izlenmesi

Bebeğin sağlık durumunun izlenmesi

Doğuma hazırlık

Lohusalık dönemine hazırlık (emzirme, aile planlaması, yenidoğan bakımı gibi konular)

İLK GÖRÜŞMENİN ÖNEMİ

İlk görüşme, ailenin doktorla tanışması, doktorun anne adayını tıbbi olarak tanıması açısından önemlidir. Bu ilk görüşmede anne ve baba adayının çok sayıda sorusuna yanıtlar verilir. Cinsellik, iş yaşamı, seyahat, çatlakların önlenmesi, gebelik egzersizleri, istirahat, vitamin alımı gibi "önemsiz" gözüken ve bu nedenle "havada kalan" konular görüşülür. Acil durum geliştiğinde izlenmesi gereken yollar ele alınır. Gebelik haftasının teyid edilmesi ve kan sayımı, idrar analizi ve idrar kültürü gibi gebeliğin "olmazsa olmaz" incelemeleri genellikle bu ilk görüşmede yapılır.

Bu yazıyı okudunuz mu? Gebelik: Yeni bir yaşam tarzı>>

GEBELİK MUAYENELERİNİN BASAMAK TAŞLARI

11-14 testi (İkili test)>> Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

Üçlü test (İkili test yapıldığında bu inceleme genellikle yapılmaz)>> Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

19-23. haftalarda birinci düzey ayrıntılı ultrasonografi incelemesi>> Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

Muayenelere risk faktörü olmayan anne adaylarında 32. haftaya kadar genellikle dörder haftalık aralıklarla, 32. 34. ve 36. haftadaki muayenelerden sonra doğuma kadar haftalık olarak devam edilir.

İdrar kültürü ve tam kan gibi incelemeler genellikle 32. haftada tekrarlanır.

Hepatit B açısından tarama genellikle doğuma en yakın zamanda yapılır

Pelvisin (çatınızın) normal doğuma uygun olup olmadığı genellikle 38. haftada gözden geçirilir.

Sezaryan için gebelik esnasında karar verildiğinde doğum randevulu olarak genellikle 38.-39. hafta arasında bir yerde gerçekleşir.

Normal doğumun gerçekleşmesi için genellikle 41. haftanın sonuna kadar beklenir ve doğum gerçekleşmediğinde suni sancı uygulamasına geçilir.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı© 2002 [ 9 AY 10 GÜN-Kitap: ISBN 975-6797-20-7 ]
© 2003 [28 Gün / Kadın Olmak- Kitap: ISBN 975-6797-46-0 ]
© 1999-2050 - Her hakkı Dr. Kağan Kocatepe'ye aittir.
Op. Dr. Kağan Kocatepe
>>Nispetiye Caddesi No:34
Levent / İstanbul>>