top of page

Kürtaj (vakumlu) olmak riskli midir? Kısırlık, kanama, ağrı, enfeksiyon, rahimde yapışma yapar mı?​

Tamamlanmamış düşük veya bebeğin karın içinde kaybedilmiş olması veya istenmeyen gebelik gibi durumlarda vakum kürtaj adı verilen yöntemi kullanıyoruz günümüzde.

 

Bu, çoğunlukla sedasyon anestezisi adı verdiğimiz hafif bir anestezi ile damardan verilen bir anestezi ile yapılıyor ve plastik aletler kullanılarak, tek kullanımlık plastik aletler kullanılarak yapılıyor, karman kanülü adını verdiğimiz aletler kullanılarak yapılıyor ve 2-3 dakika süren bir işlem.

Jinekolog Op. Dr.Kağan Kocatepe

Nispetiye Cd. No: 36

Etiler - Levent, Istanbul

0555 663 13 13 - 0212 268 45 02

Dr. Kağan Kocatepe kimdir? >>

Kürtaj randevusu almak için yukarıda belirtilen muayenehane numaralarından Nurhan hanım veya Ayça hanım ile görüşerek (hafta içi st.09.30, C.tesi st.09.00'dan itibaren) direkt randevu alabilirsiniz.

 

İşlem sonrası hastanede veya klinikte biraz istirahat ettikten sonra evine yolluyoruz işlem sonrasında.

 

Ne gibi riskleri var?

Günümüzde vakum yöntemi kullandığımız için, özellikle de erken gebelik haftalarında yaptığımız zaman 10. haftaya kadar (zaten yasal üst sınır 10. hafta istenmeyen gebelikte), bir riskle karşılaşma olasılığımız son derece azdır.

 

Benim en sık gördüğüm durum,  işlemden sonra 3. ile 5. günler arasında vajinadan aşırı ağrılı bir pıhtı atma olabiliyor ve ondan sonra da genelde ağrı çok fazla olmuyor, ağrı kesicilere yanıt veren sızlama olabiliyor.

 

Ama onun dışında çoğunlukla kürtaj işlemi sonrasında selim tabiatlı bir seyir oluyor.

 

İlk adet kanaması da işlemden 5 veya 6 hafta sonra görülüyor.

 

Rahim içinde yapışıklık, Asherman sendromu plastik aletlerle yaptığımız için çok az görülen bir durum, tabii yine görülebilir özellikle 10. haftayı aşan büyük gebelik haftalarında yapılmışsa görülebiliyor.

 

Asherman sendromu adını verdiğimiz rahim içi yapışıklıklıkların histeroskopiyle açılması gerekebilir, oldukça ender görülen bir durum olduğunu tekrar edelim.

 

Onun dışında, rahim delinmesi oldukça ender görülüyor,
enfeksiyon oldukça ender görülüyor.

 

Hamile kalamama oldukça ender görülüyor.

 

Yani tabii ki yaş faktörü gibi bir şey yoksa, kürtaja bağlı hamile kalamama günümüzde oldukça ender görülüyor ama tabii kürtaj sayısı arttıkça 3,5,10. 10 kürtaj olmak zorunda olan kadınlarımız var, veya istenmeyen gebelik, yeterince korunmadığı için arka arkaya olanlar da var

 

Çoğunlukla bir şey olmuyor.

 

En sık görülen durumlardan bir tanesi de eğer işlemden 5-6 hafta sonra olması gereken adet kanaması eğer gerçekleşmezse tabii ki hemen Asherman
sendromu adını verdiğimiz rahim içi yapışıklık gündeme geliyor ama altından çoğunlukla rahim içi yapışıklık değil, rahim ağzı yapışıklığı çıkıyor.

 

Adet kanaması gerçekleşiyor ancak kan içeride birikiyor rahim içinde, rahim ağzında yapışıklık olduğu için, dışarıya boşalamıyor.

Biz onu basit bir yöntemle o yapışıklığı açtığımız zaman adet kanamaları düzene giriyor. Yani adet görememek demek hemen Asherman sendromu akla getirmemesi lazım. Çoğunlukla onun altından rahim ağzı yapışıklığı çıkıyor ve rahim ağzı yapışıklığı da çok basit bir yöntemle hemen gideriliyor ve hiçbir olumsuz sonuca bağlı olmadan adet kanamaları düzenli olarak devam ediyor.

 

Özetle söylemek gerekirse herhangi bir nedenle kürtaj olunmak zorunda kalınırsa günümüzde yöntemler çok gelişmiş olduğu için herhangi bir sorun olma olasılığı oldukça az.

Jinekolojik Sorununuz İçin Muayene Randevusu Alın:

 

 

 

 

 

 

 

 

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe'den mesai günlerinde 9.30-18.00 arası randevu almak için:

0555 663 13 13
0212 268 45 02​

Telefonla tıbbi sorularınıza yanıt verilememektedir.

​​

Adres: Nispetiye Cd. 36/3

Levent II Apt. - Kat 2 Daire 3-4

Etiler - 1. Levent / İstanbul

Muayene Saatlerimiz:

 • Pazartesi: 11.30-18.30

 • Salı: 12.00-18.30

 • Perşembe: 11.30-18.30

 • Cuma: 11.00-15.30

 • C.tesi: 09.00-18.00

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • LinkedIn Social Icon
DİĞER SİTELERİMİZ

gebelik.org

hormonlar.com

bottom of page