Rahimden biyopsi (parça alma işlemi

Jinekolog Op. Dr.Kağan Kocatepe

Etiler - Levent, Istanbul
0555 663 13 13 - 0212 268 45 02

Aslında kadın doğum alanında düşünecek olursak, gebeliği bir tarafta tutacak olursak kürtajın en sık uygulanması için 2 tane neden var:

 

Bir tanesi düzensiz kanamalarda, mesela menopozda eğer kanama olmuş ise veya 35 yaş üzerinde ise ve sürekli olarak düzensiz bir kanama geçiriyorsa, uzun süren bir kanaması varsa, hem bu kanamayı durdurmak için, hem de içeriden alınan parçaların patolog tarafından incelenerek neden olduğunun belirlenmesi için kürtaj, tırnak içinde kürtaj işlemi yapıyoruz.

 

Bu işlem çok kısa süren bir işlem. Lokal anestezi ile de yapılabilir, genel anestezi ile de yapılabilir.

 

Sonuç itibarıyla rahim içindeki patolojinin örneklenmesi için bir biyopsi işlemi olarak da görebiliriz bunu.

Patoloğa gönderiliyor materyal. Bu esnada tabii ki patoloji yaratan etken de rahim içinden alındığı için, bu bir polip olabilir, başka bir düzensizlik olabilir, kanama da durmuş oluyor.

 

Yani özet olarak söylemek gerekirse kürtaj gebelik dışındaki kadın sağlığı alanında bir yandan kanamayı durdurmak için, öte yandan da düzensiz kanamanın, anormal kanamanın nedeninin belirlenmesi için çok yaygın olarak kullanılıyor.

© 2023 - Bu sitenin içeriği ve dizaynı Dr. Kağan Kocatepe tarafından yapılmaktadır.

Bu sitede yer alan bilgiler, belli tıbbi durumlara yaklaşım biçimleri ve uygulamalar yanlızca bilgilendirmeye yöneliktir.

jinekoloji.net internet sitesinde yer alan tıp içerikli yazı ve videoların tümü Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kağan Kocatepe tarafından hazırlanmakta olup, telif hakları yasal koruma altına alınmıştır.

İzinsiz kaynak gösterilerek dahi başka bir yerde yayınlanamaz.

  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • b-facebook
  • Twitter Round
  • LinkedIn - Black Circle
  • b-googleplus