top of page

Rahim ağzı Naboth kistleri

Rahimağzında bulunabilen Naboth kistleri özellikle doğum yapmış olan kadınlarda nispeten sık görülen ve çoğu kadında hiçbir belirti vermeksizin rutin jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanarak doktoru tarafından kadına bildirilen selim tabiyatlı oluşumlardır.

 

"Kist" kelimesi çoğu kadında endişe uyandırdığından doktorun böyle bir durumu kadına bildirmesi kadının kendinde ciddi bir hastalık olduğunu sanmasına neden olabilir. Bu yazının hazırlanmasının temel amacı sizi bu endişeden kurtarmaktır.

 

Naboth Kisti Nedir?

Naboth kisti rahimağzı kanalında faaliyet gösteren salgı bezlerinin uçlarının enfeksiyon veya başka nedenlerle tıkanması neticesinde oluşan içi sıvı dolu bir yapıdır. Bezlerin salgısının dışarı boşalamaması tıkanma bölgesinde içi sıvı dolu küçük çaplı bir kesecik oluşmasına neden olur. Bu kesecikler genelde rahimağzında birden fazla sayıda bulunur ve çapları 2-10 milimetre arasında değişir. Kistin içi mukus adı verilen yapışkan salgı maddesi ile doludur.

 

Kimlerde Görülür?

Naboth kistleri genellikle üreme çağında olan ve bir veya daha fazla sayıda doğum yapmış kadınlarda görülürler. Bazı durumlarda rahim ağzı enfeksiyonuyla beraber görülebilirler.

 

Ne Gibi Belirtiler Verir?

Naboth kistleri genellikle herhangi bir belirti vermez. Enfeksiyonla beraber olduklarında genellikle akıntı şikayetine neden olurlar.

 

Nasıl Tanı Konur?

Naboth kistleri rahim ağzında aynen sivilce gibi bir görüntü vererek rahim ağzının spekulum adı verilen aletle muayenesi esnasında kolaylıkla tanınırlar. Bazı kistler rahim ağzının dıştan görülen kısmında olmayıp daha derinde yer alırlar ve bunlar genellikle vajinal ultrasonografi esnasında saptanırlar.

 

Tanı çoğu durumda başka bir şikayet nedeniyle yapılan veya rutin jinekolojik muayene esnasında konur.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Naboth kistlerinin bir şikayete neden olmadıkları sürece tedavisi gereksizdir. Ender olarak tekrarlayıcı enfeksiyonlara neden olduklarında 

yakma veya dondurma işlemiyle tedavi edilmeleri mümkündür.

Jinekolojik Sorununuz İçin Muayene Randevusu Alın:

 

 

 

 

 

 

 

 

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe'den mesai günlerinde 9.30-18.00 arası randevu almak için:

0555 663 13 13
0212 268 45 02​

Telefonla tıbbi sorularınıza yanıt verilememektedir.

​​

Adres: Nispetiye Cd. 36/3

Levent II Apt. - Kat 2 Daire 3-4

Etiler - 1. Levent / İstanbul

Muayene Saatlerimiz:

 • Pazartesi: 11.30-18.30

 • Salı: 12.00-18.30

 • Perşembe: 11.30-18.30

 • Cuma: 11.00-15.30

 • C.tesi: 09.00-18.00

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe
 • YouTube Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • LinkedIn Social Icon
bottom of page